Szlak Legendy Morskiej Gdyni

Gdynia i morze to w powszechnej świadomości Polaków terminy nierozłączne. Gdynia to fenomen w polskiej historii. Miasto zostało zbudowane na dziewiczym bałtyckim brzegu przez zaledwie jedno pokolenie. Było wyrazem narodowych ambicji do bycia suwerennym i znaczącym państwem na mapie Europy. Tutaj ulokowana była duma II Rzeczypospolitej, pionierski mit założycielski i przykład ekonomicznego sukcesu.

Morska Legenda Gdyni to opowieść o wielkich ambicjach, wizjonerskich planach, szerokim wyjściu na świat odrodzonej Polski. Niemal każdy element gdyńskiej historii i współczesności związany jest z morzem. Pełnomorski port to wciąż gospodarcza dominanta Gdyni. Architektura gdyńskiego śródmieścia czerpiąca z okrętowej stylistyki, miejsca będące kamieniami milowymi rozwoju morskiej Polski. Specyficzna gdyńska społeczność, ukształtowana na morzu i w służbie dla morza. Wielopokoleniowe często rody marynarzy, rybaków, żeglugowców, stoczniowców, portowców, żeglarzy.

Wytyczenie szlaku Legendy Morskiej Gdyni to próba opowiedzenia tej fascynującej historii poprzez jej, pozostawione w mieście, wyraziste ślady. O różnej skali i randze - budynki, pomniki, miejsca, statki, okręty, ludzi. Zapoznanie się ze Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni pozwoli zrozumieć jak morze ukształtowało miasto, zdeterminowało jego zmienny w czasie rozwój.

 

www.legendamorska.pl

 

Galeria - Szlak Legendy Morskiej Gdyni